Quid vzw's? De hervormingsplannen doorgelicht

Het is ondertussen een jaar geleden dat minister van Justitie Koen Geens met een conceptnota voor de hervorming van het vennootschaps- en verenigingsrecht naar buiten kwam. Deze nota wordt momenteel in eerste voorbereidende teksten gegoten, een ideaal moment om onze bezorgdheden omtrent twee belangrijke hervormingsthema's nog eens op een rijtje te zetten.

Onze wake-up call focust op de intenties om (1) economische activiteiten voor vzw's te liberaliseren en (2) de vennootschap met sociaal oogmerk af te schaffen. De volledige tekst kun je hier terugvinden.

Concreet stellen we (samen met ISOC - het Intersectoraal Overleg Cultuur - en Sociare) het volgende voor:

  • Sta geen onbeperkte economische activiteiten voor vzw's toe, maar omschrijf wel duidelijker wat "bijkomstige economische activiteiten" zijn.
  • Verbeter de huidige vzw-wetgeving: formele aspecten, zoals de registratie, statuten en rapportering.
  • Behoud het VSO-statuut (en optimaliseer de regelgeving).
  • Betrek de non-profitsectoren bij de besluitvorming!